(in English below)

Spektrin hallitus on päättänyt kutsua koolle ylimääräisen yhdistyksen kokouksen, joka järjestetään tiistaina 26.2. klo. 18.30 Proffan kellarin pienessä kabinetissa (Proffan yläkerrassa). Kokouksessa valitaan uudelleen vuoden 2018 toiminnantarkastajat ja täydennetään Spektrin hallitusta jos hallitustyöskentelystä kiinnostuneita löytyy. Kokouksessa päätäntävalta on yhdistyksen jäsenillä.

Jos hallitustyöskentely kiinnostaa, tule rohkeasti paikalle kokoukseen tai ota yhteyttä Spektrin hallitukseen joko sähköpostilla osoitteeseen hallitus (at) spektriry.fi tai yhdistyksen Facebook-sivun kautta. Hallituksessa on tarjolla, riippuen siitä mitä itse haluat tehdä, tiedotukseen, jäsenyysasioihin ja tapahtumien järjestämiseen liittyviä tehtäviä.

Esityslista: https://docs.google.com/document/d/1VJ1JfrSs4HKTPRQKK8SCXh_kXnAAhSJXUHPosNzHiHY/edit?usp=sharing

Tervetuloa!


Spektri’s board has decided to convene an additional association meeting, which will be held on Tuesday 26.2. at 18.30 o’clock in the small cabinet at Proffan Kellari (in the upstairs). The meeting will re-elect the auditors for 2018 and supplement Spektri’s board should anyone interested in a board position appear. At the meeting, association members have the power to decide over association matters.

If you’re interested in joining the board, please show up at the meeting or contact Spektri’s board either by email at hallitus (at) spektriry.fi or via the association’s Facebook page. There are a few different tasks available depending on what you wish to do as a board member, primarily related to arranging events, but do note that some of them require you to be fluent in Finnish.

The meeting agenda can be found in Finnish at the link above, and will be provided in English upon request (please ask at least two days in advance).

Welcome!